HIGH V? LOW POTENTIAL ENERGY +12 V 0 V V₁ = 6.0 V + 12 V BATTERY R1 = 50 Ω RESISTOR 1 R2 = 50 Ω RESISTOR 2 A 0.120 A AMMETER V 6.00 V VOLTMETER 1 V 6.00 V VOLTMETER 2 ΔV = 6.0V V = V₁ + V₂ 12 = 6 + 6 I = V ÷ (R1+R2) I = 0.120 A
R1 50 Ω
R2 50 Ω
V 12 V
Supply V 12.0 VOLTS
V across R1 6.00 VOLTS
V across R2 6.00 VOLTS
Current 0.120 AMPS
R1 + R2 100 OHMS